Blue Star Marylanza Suites & Spa

  • Blue Star Resort
  • Huoneistohotelli
  • Playa de las Americas, Teneriffa, Kanariansaaret, Espanja
  • Plus
  • TUIn asiakasarvio:

Hotelliesittely

  • 4*
    Paikallinen luokitus
  • WiFi

Useita altaita, oma spa ja fitnesskeskus

Moderni, kansainvälinen huoneistohotelli Blue Star Marylanza Suites & Spa sijaitsee aivan golfkentän läheisyydessä ja kävelyetäisyydellä Playa de Las Americasista ja Los Cristianosista. Hotellissa on lisäksi yksi Teneriffan parhaista spa- ja kuntokeskuksista.

Hotellilla on kolme uima-allasta, joista yksi aikuisten allas on lämmitetty.

Kuntoilua ja rentoutumista

Hotellin spa- ja fitnesskeskus Spacio10 tarjoaa mm. joitain Teneriffan parhaita pilatestunteja. Lisäksi voit käydä kuntosalilla. Spa-osastolla voit rentoutua sisäaltaassa, jacuzzissa, turkkilaisessa kylpylässä ja spa-hoidoissa. Nämä palvelut ovat lisämaksullisia.

Lisäksi hotellilla on:

  • A la carte- ja buffetravintola
  • Yhdistetty baari-kahvila
  • Iltaohjelmaa muutamana iltana viikossa

... ja hotellin pienellä leikkipaikalla, joka sijaitsee varjossa, on kiipeilyteline, liukumäki sekä keinut.

Tärkeä tietää

Vuosittain, joulukuun viimeisenä päivänä hotellilla vietetään uudenvuodenjuhlaa viihdeohjelman ja musiikin merkeissä. Juhlat kestävät noin klo 01 saakka (1.1.)

Kesäkaudella Blue Star Marylanza Suites & Spa ei toimi Blue Star -konseptilla, tarkemmat päivät näet alempaa.

  • Huoneistoja : 217

Lyhyesti hotellista

Rannalle
1 km
Ulkouima-allas/Lastenallas
Kyllä/Kyllä
Keskustaan/Ostoksille
500 m/150 m
Ravintola/Baari
Kyllä/Kyllä
Matka lentokentältä
n. 30 min

Blue Star

Huolella valikoituja hotelleja – jokainen omanlaisensa

  • Huolella valikoidut hotellit, joissa rento tunnelma ja korkea asiakastyytyväisyys
  • TUIn pohjoismaalaiset oppaat – henkilökohtaista palvelua ja hauskoja aktiviteetteja hotellilla päivisin
  • Ihanat allasalueet ja hyvä sijainti
  • Vahva panostus kestävään kehitykseen ja ympäristösertifiointi
  • Paikallista ja lähituotettua ruokaa ja juomia – tietysti myös kasvisvaihtoehtoja
  • Useimmissa hotelleissa kuntosali ja muita kuntoilumahdollisuuksia

Blue Star konsepti aikavälillä:

  • 2024-10-19 - 2025-05-01
  • 2025-10-19 - 2026-05-01

Keskilämpötila i Playa de las Americas

Yhteystiedot

Osoite
C/Los Arenales Golf Las Américas, 38650 Playa de las Américas, Arona, Tenerife, Spain.
Puhelin
+34 -922 78 78 16

Tärkeä tietää

Tupakointi on sallittu ainoastaan huoneiden parvekkeilla/terasseilla.

Tallelokero huoneistossa, n. 18 e/vk.

Silitysrauta vuokrattavissa.

Hotellialue, paikallisliikennettä.

Maksuton WiFi vastaanotossa ja allasbaarissa sekä huoneistoissa viidelle laitteelle.

Yhteys saattaa olla ajoittain olla erittäin hidas.

Vastaanotto avoinna ympäri vuorokauden
Kyllä
Paikallinen luokitus
****
Rakennettu
2006
Huoneistoja
217
Jännite
220
MasterCard
Kyllä
Visa
Kyllä
Alue
Lomahotellialue
Pankkiautomaatti hotellilla
Kyllä
Pysäköinti
Kyllä
WiFi
Kyllä
Maksuton WiFi yleisissä tiloissa
Kyllä
Maksuton WiFi huoneissa/huoneistoissa
Kyllä
Melutaso
Hieman häiritsevää
Liikenne
Paikallisliikennettä
Sisäänkirjautuminen
16:00
Uloskirjautuminen
12:00

Huoneistot

Kaksikerroksisissa huoneistoissa on kapeat ja jyrkät portat kerrosten välissä.

WiFi
Kyllä
Kaksio
50-56 m2
Kolmio
78 m2
Tallelokero
Kyllä
Tallelokero lisämaksusta
Kyllä
Ilmastointi
Kyllä
Maksuton ilmastointi
Kyllä
Jääkaappi
Kyllä
Siivous
5 pv/vk
Hiustenkuivain
Kyllä
Vedenkeitin
Kyllä
Kahvinkeitin
Kyllä
TV
Kyllä
Puhelin
Kyllä
Kylpy/suihku ja wc
Kyllä
Keittiön tyyppi
Keittosyvennys
Sähköliesi
Kyllä
Mikro
Kyllä

Vuoteet

Yhden hengen vuode, koko
100x200 cm
Vuodesohva
90x190 cm
Yhden hengen vuode
Kyllä

Ruoka ja juoma

Buffetravintoloita
1
Ravintola
Kyllä
Baari
Kyllä
A la carte -ravintoloita
1
Baareja
3
Allasbaari
Kyllä
Snackbaari
Kyllä
Aamiainen
Buffet
Lounas
Buffet
Päivällinen
Buffet, Menu
All Inclusive
Kyllä
Pukukoodi päivälliselle
Kyllä
Pukukoodi
Casual, Ei uima-asuja
Aamiainen
Kyllä
Kahvila
Kyllä
Ravintoloiden määrä
2

Etäisyydet

Lentokenttäbussille
10 m
Bussipysäkille
650 m
Etäisyys julkisen liikenteen pysäkille
650 m
Ostoksille
150 m
Minimarket
150 m
Keskustaan
500 m
Pankkiautomaatille
10 m

Ranta

Rannalle (etäisyys min.)
1 km
Rannan tyyppi
Hiekkaranta

Uima-allas

Allaspyyhkeitä lainattavissa, pantti n. 5 e, pyyhkeen vaihto n. 1 e /krt.

Toinen aikuisten allas on lämmitetty ajalla 15.10–15.4. n. 24 °C, lämpötilaan vaikuttaa kuitenkin myös ulkolämpötila.

Ulkouima-allas
Kyllä
Ulkouima-altaita
2
Lastenallas
Kyllä
Lastenaltaita
1
Erillinen lastenallas
Kyllä
Lastenaltaan syvyys
40 cm
Uima-allas
Kyllä
Makea vesi
Kyllä
Allaspyyhkeet
Kyllä
Lämmitetty uima-allas, lämpötila
24 C
Lämmitetty uima-allas ajalla:
15/10-15/4, 24 c
Uimaportaat
Kyllä

Rentoutuminen

Hotellin spa-osasto Spacio10 maksaa 20 e/vierailu ja 50 e/5 vierailua. Hoidot erillisen hinnaston mukaisesti.

Lapset alk. 12 vuotta vanhempien seurassa.

Spa
Kyllä
Hierontaa
Kyllä
Kampaamo
Kyllä
Span ikäraja
18
Jacuzzi spa-osastolla
Kyllä

Urheilu

Fitnesscenter Spacio10 tarjoaa kuntosalin sekä pilatesstunteja, n. 7 e/päivä tai 20 e/5 kertaa. Tunnit on varattava etukäteen.

Ikäraja kuntosalille 16 vuotta.

Kuntosali
Kyllä
Kuntosalin ikäraja
16

Lapset ja nuoret

Huoneistoihin on varattavissa syöttötuoli ennakkoon lisämaksusta.

Lastensänky/pinnasänky (alle 2-v.)
Kyllä
Syöttötuoli huoneistossa
Kyllä
Syöttötuoli ravintolassa
Kyllä
Leikkipaikka
Kyllä
Leikkipaikka ulkona
Kyllä

Liikuntarajoitteiset

Blue Star Marylanza Suites & Spa -hotellissa on liikuntarajoitteisille soveltuvia kaksioita 2–4 hengelle. Huoneistoissa on maaterassi, makuuhuone ja olohuone, baarikeittiö (mikro, jääkaappi ja kahvinkeitin), kylpy/suihku ja wc, hiustenkuivain, tv, puhelin ja ilmastointi.

Kun haluat varata matkan, etsi huoneisto, jonka huonekuvauksessa on varausta tehdessäsi merkintä "Liikuntaesteisille sopiva". Jos et löydä tällaista huoneistoa, niin niitä ei ole saatavilla valitsemallesi päivälle.

Altaaseen on ramppi

Lue lisää kohdasta Terveys ja erityistarpeet/Liikuntarajoitteiset »

Rakennuksia
8
Kerroksia matalimmassa rakennuksessa
2
Kerroksia korkeimmassa rakennuksessa
3
Hissi
Kyllä
Hissin ovi (leveys)
80 cm
Hotellialue sopii pyörätuolilla liikkuvalle
Kyllä
Luiska vastaanottoon
Kyllä
Luiska allasalueelle
Kyllä
Luiska uima-altaaseen
Kyllä
Kaiteet uima-altaassa
Kyllä
Sopii liikuntarajoitteisille
Kyllä

All Inclusive

Ruoka ja juoma

Aamiainen klo 7.30–10.00, lounas klo 13.00–15.00 ja päivällinen klo 18.30–21.30 noutopöydästä ruokajuomineen (paikalliset viinit, oluet, virvoitusjuomat tai kivennäisvesi). Paikallisia alkoholijuomia, viiniä, olutta, virvoitusjuomia sekä kivennäisvettä, baaritarjoilu klo 10.00–24.00 (tietyissä baareissa / tiettyinä aikoina).

Allasbaarissa tarjoillaan brunssi klo 10.00–12.00, välipaloja klo 12.00–18.00, makkaraa ja hampurilaisia klo 16.00–18.00 sekä lapsille jäätelöä allasbaarin sulkemiseen asti.

All Inclusiveen sisältyy yksi à la carte -päivällinen loman aikana ravintola Kentiassa. Lisäkäynneistä 50% alennus. Pöytävarausta edellytetään etukäteen. Ravintoloilla päivittäin vaihtuva kiinteä menu muutamin vaihtoehdoin. Avoinna klo 18.30–21.30.

Huomioitavaa

All Inclusiven sisältö ja aukioloajat saattavat muuttua kauden aikana. Muutokset ovat mahdollisia esimerkiksi lomakauden alussa ja lopussa, tai kun kävijöitä on muuten vähemmän.

All Inclusive on voimassa hotellilta lähtöön saakka.

Ruoka ja juoma

Aamiainen ja All Inclusive ovat varattavissa lisämaksusta. All Inclusiveen sisältyy myös lasten jäätelöt sekä uudenvuodenpäivällinen 31.12.

Pukeutuminen päivälliselle: siisti pukeutuminen, ei urheilu- tai ranta-asuja (koskee kaikkia), miehillä pitkät housut tai siistit shortsit.

Palvelumme: TUI-oppaat hotellilla ja TUI-sovellus ympäri vuorokauden

  • Aikavälillä 2025-05-01 - 2025-10-19

Tapaa TUIn oppaat hotellilla

Kansainvälinen opastiimimme on tavattavissa hotellilla vähintään muutaman kerran viikossa. Oppaat auttavat sinua varaamaan retkiä ja vuokraamaan auton, jakavat ravintolavinkkejä ja kertovat, mistä löydät kohteen parhaat ostospaikat ja hienoimmat rannat. Ja tietysti he ovat apunasi myös kaikissa käytännön asioissa – jotta sinulla olisi mukava ja rentouttava loma.

Palvelu TUI-sovelluksessa ympäri vuorokauden

TUI-sovellus on kätevin tapa saada yhteys TUIn oppaisiin – juuri silloin kun itse haluat. Sovelluksen Kysy oppailta -osiossa voit lähettää viestejä suomeksi ja vastaukset saat nopeasti, sekä ennen lomaa että sen aikana. Tavoitat oppaat kiireellisissä tapauksissa myös puhelimitse kellon ympäri.

Palvelumme: Suomalaiset oppaat hotellilla ja TUI-sovellus ympäri vuorokauden

  • Aikavälillä 2024-10-19 - 2025-05-01
  • Aikavälillä 2025-10-19 - 2026-05-01

Tapaa Blue Star -tiimimme

Blue Star -tiimimme suomenkieliset oppaat ovat tavattavissa hotellilla vähintään viitenä päivänä viikossa. Oppaat auttavat sinua varaamaan retkiä ja vuokraamaan auton, jakavat ravintolavinkkejä ja kertovat, mistä löydät kohteen parhaat ostospaikat ja hienoimmat rannat. Ja tietysti he ovat apunasi myös kaikissa käytännön asioissa – jotta sinulla olisi mukava ja rentouttava loma.

Palvelu TUI-sovelluksessa ympäri vuorokauden

TUI-sovellus on kätevin tapa saada yhteys TUIn oppaisiin – juuri silloin kun itse haluat. Sovelluksen Kysy oppailta -osiossa voit lähettää viestejä suomeksi ja vastaukset saat nopeasti, sekä ennen lomaa että sen aikana. Tavoitat oppaat kiireellisissä tapauksissa myös puhelimitse kellon ympäri.

Matkustaminen hotellille

Lentoaika

Suora lento Helsingistä Teneriffalle (Tenerife Sur Airport) n. 6 t 30 min.

Lento Oulusta saattaa tietyissä olosuhteissa voimakkaan vastatuulen vallitessa joutua tekemään ylimääräisen välilaskun polttoainetäydennystä varten.

Kohteeseen on tarjolla useita eri lentovaihtoehtoja. Lentoajan näet varausvaiheessa.

Matka lentokentältä

Matka Tenerife South Airport (TFS) -lentokentältä lähimmälle hotellille kestää noin 30 min. Varausvaiheessa näet saatavilla olevat kuljetusvaihtoehdot. Voit varata kuljetuksen myös kirjautumalla myTUI-tilillesi, kun varaus on tehty. Lue lisää lentokenttäkuljetuksesta »

Etäisyydet

Lentokenttäbussille
10 m
Bussipysäkille
650 m
Etäisyys julkisen liikenteen pysäkille
650 m
Ostoksille
150 m
Minimarket
150 m
Keskustaan
500 m
Pankkiautomaatille
10 m

Ranta

Rannalle (etäisyys min.)
1 km
Rannan tyyppi
Hiekkaranta

Asiakasarviot

TUIn asiakasarviot

8.5 / 10

1086 Asiakasarviota
  • Siivous
    8.8 / 10
  • Ruoka
    8.2 / 10
  • Uima-allas ja allasalue
    8.6 / 10
  • Hotellipalvelu
    8.7 / 10
  • Huone
    8.4 / 10

Päivitetty: 21.01.2025

Hyvä

  • 10 / 10
Pieni -, musiikin äänentoistoon voisi kiinnittää huomiota,erittäin lujalla ottaen huomioon varttuneemat asiakkaat.

Marylanza huoneisto golfkentälle päin

  • 8 / 10
Iso huoneisto, huone golfkentälle päin kannattaa maksaa saadakseen enemmän hiljaisuutta ja nukkua paremmin. Keittiössä pystyy hyvin laittamaan ruokaa, ihan ok varusteltu.

Hotelli rauhallisella sijainnilla ja hyvillä palveluilla.

  • 9 / 10
Hotelli vastasi aika pitkälti kuvausta. Hotellin puitteet ja ulkoasu vastasivat hyvin luvattua. Ostoskeskus oli hyvällä sijannilla. Yöelämä ja suositut ravintolat hieman kauempana. Ruoka oli hyvää ja palvelu asiantuntevaa. Turisteja kohdeltiin miellyttävästi. Puhtaus ensiluokkaista!

Hotellihuone oli kodinomainen ja siisti. Hotelli ei saa ihan täysiä pisteitä, sillä huoneen kylpyhuonetilat olivat melko kuluneet ja saumoista tummuneet, mikä vaikutti esteettisyyteen. Meillä ei ollut mahdollisuutta juuri vaikuttaa siihen, millaisen huoneen haluamme, mikä oli valitettavaa. Esimerkiksi mahdollisuutta parisängylle ei ollut. Emme päässeet aivan huoneemme lähelle hissillä, vaan jouduimme kantamaan laukkuja jonkin verran portaita. Alakerran keittiötilasta kantautui jonkin verran melua huoneeseemme, mikä valvotti parina iltana.

Hotellilla oli vierailumme aikana ainoastaan yksi pieni allas käytössä, mikä oli usein täynnä. Musiikki oli melko kovalla, mikä ei sinänsä meitsä häirinnyt. Hotellin ohjelma oli kohdennettu erityisesti varttuneemmille vierailijoille.

Hotel marylanza

  • 10 / 10
Hieno hotelli ja hyvällä paikalla!

Erinomainen aamupala, mutta melua iltaohjelmasta

  • 8 / 10
Erinomainen aamupala. Huoneeseen kuului melua aulabaarista jokaisena iltana, vaikka etukäteen sanottiin, että ohjelmaa on parina iltana viikossa. Joulun-vuodenvaihteen tienoilla tämä ei pitänyt paikkaansa. Huone oli meluisalla paikalla aulan läheisyydessä, niitä voisi myydä erikseen halvemmalla hinnalla eikä normaalihinnalla lapsiperheille.

Kiva loma

  • 8 / 10
Suht kova mökä lämmitetyn altaan ympärillä, vähempikin desibeli olisi riittänyt

Monipuolinen hotelli

  • 10 / 10
Spa ja kuntosali lähellä👍

Ei 4 tähteä

  • 3 / 10
Respassa tympeä vastaanotto. Kaikkea ei kerrottu mm allaspyyhkeistä ym
Ruoka usein samaa. Ei vege ruokailijalle sopivaa.

Hyvä hotelli

  • 10 / 10
Hotelli hyvällä paikalla. Hyvä ruokakauppa risteystä vastapäätä. Keittiövälineet riittävät ja siistit. Huoneiden siisteys paras mahdollinen ja siistijät todella ystävällisiä. Meillä hyvä kaksio, auton sai hyvin hotellin autohalliin ja kuntosali palveli hienosti. Olemme olleet hotellissa aikaisemminkin ja tulemme todennäköisesti jatkossakin.

Loma 2024

  • 10 / 10
Ainut miinus allasvalvoja,joka kielsi lapsilta jäätelön syönnin altaalla ja pallon kanssa pelaamisen uima-altaalla.

Asiakasarviot

  • / 10
  • Anonyymi