THB Tropical Island
- Playa Blanca, Lanzarote, Kanariansaaret, Espanja
Tripadvisor
Hotelliesittely
- WiFi
Tenniskenttiä ja spa
Huoneistohotelli THB Tropical Island sijaitsee Playa Blancan lomakohteen laidalla. Hotellilla on useita allasalueita, tenniskenttiä ja spa. Lapsille on vesiliukumäkiä ja alue vesileikkeihin.
Hotelli koostuu useista valkeista rakennuksista, jotka on koristeltu kauniisti sinisin puisin yksityiskohdin, mikä on tyypillistä Lanzaroten arkkitehtuurille.
Vesiliukumäkiä ja splash-alue
THB Tropical Islandilla on useita uima-altaita, niin aikuisille kuin lapsille. Hotellialueen keskellä sijaitsevat suurimmat uima-altaat, joissa on vesiliukumäkiä, sekä allasbaari. Perheen pienimmille on oma splash-alue vesileikkeihin – suihkulähteitä ja hauskoja vettä keikauttavia ämpäreitä. Yksi altaista on tarkoitettu vain aikuisille, siellä vallitsee rauhallisempi ilmapiiri.
Tenniskenttiä
Jos pidät vauhdikaammista lomapäivistä, on tarjolla paljon tekemistä. Hotellilla on tenniskenttiä, rantalentopalloa ja kuntosali. Lapset voivat tulla mukaan kansainväliseen lastenkerhoon, joka järjestää leikkejä ja erilaisia aktiviteetteja. Puutarhassa on leikkipaikka keinuineen ja kiipeilytelineineen. Lisäksi hotelli järjestää show-esityksiä ja viihdeohjelmaa monta kertaa viikossa.
Hyvinvointia
Jos nautit rauhallisemmista aktiviteeteista, voit rentoutua spa-osastolla. Suo itsellesi hieronta tai rentoudu jacuzzissa. Hotellilla on lisäksi turkkilainen sauna ja sisäallas poresuihkuineen.
Modernit huoneistot
Huoneistot ovat valoisat ja modernit, ja kaikissa on minikeittiö. Matkan hintaan ei sisälly aterioita, mutta vaivattomiin aamuihin voit kätevästi varata lisäpalveluna aamiaisen. Jos haluat nauttia myös päivällisesta hotellilla, varaa puolihoito.
Tärkeä tietää
Hotellin suuri päällas on suljettu 20.1.–4.10.2025 korjaustöiden, kuten lattia- ja maalaustöiden vuoksi. Tänä aikana pääaltaan ympäristö ja aurinkoterassi on suljettu.
Aikuistenallas on tilapäisesti avoinna kaikenikäisille, myös lapsille. Ilmatäytteinen liukumäki lisätään vaihtoehtona pääuima-altaan suljetuille liukumäille. Myös baari, joka on yleensä varattu aikuisille, on kaikenikäisten käytettävissä. Allasalue hotellin toisessa osassa on tänä aikana varattu vain aikuisille, ja vain aikuiset asiakkaat asuvat tässä hotellin osassa. Muut altaat ovat avoinna ja käytettävissä normaalisti. Välipalabaari siirretään väliaikaisesti aasialaiseen ravintolaan.
Töitä tehdään näkyillä ja niistä saattaa aiheutua meluhaittoja suuren pääaltaan lähellä oleviin huoneisiin. Melu- ja hajuhaittoja arvioidaan esiintyvän enimmäkseen ensimmäisten viikkojen aikana, kun hiontatyöt ovat käynnissä, kun taas maalausvaiheen arvioidaan tuottavan vähemmän haittoja.
- Huoneita : 414
Lyhyesti hotellista
- Ulkouima-allas/Lastenallas
- Kyllä/Kyllä
- Keskustaan/Ostoksille
- 1.6 km/1.6 km
- Ravintola/Baari
- Kyllä/Kyllä
- Matka lentokentältä
- n. 45 min.
Keskilämpötila Playa Blanca
Yhteystiedot
- Osoite
- C. la Fragata, 2, 35580 Lanzarote, Las Palmas, Spanien
- Puhelin
- +34 928 519 250
Tärkeä tietää
- Paikallinen luokitus
- ****
- Huoneita
- 414
- Alue
- Ranta-alue
- WiFi
- Kyllä
- Maksuton WiFi yleisissä tiloissa
- Kyllä
- Maksuton WiFi huoneissa/huoneistoissa
- Kyllä
- Liikenne
- Paikallisliikennettä
Huoneistot
Kaksioihin voi majoittua neljä henkilöä, mutta aikuisia korkeintaan kolme. Neljäs vuode sopii 2–12-vuotiaalle lapselle. Deluxe-huoneistot on uudistettu 2024.
- WiFi
- Kyllä
- Jääkaappi
- Kyllä
- Hiustenkuivain
- Kyllä
- Vedenkeitin
- Kyllä
- TV
- Kyllä
- Kylpy/suihku ja wc
- Kyllä
- Keittiö
- Kyllä
- Keittiön tyyppi
- Keittosyvennys
- Leivänpaahdin
- Kyllä
Ruoka ja juoma
Aamiainen ja puolihoito on varattavissa lisäpalveluna. Puolihoitoon sisältyy juhlapäivällinen 25.12. ja 31.12.
- Ravintola
- Kyllä
- Baari
- Kyllä
- Puolihoito
- Kyllä
- Puolihoito sisältää aamiaisen ja päivällisen
- Kyllä
- Aamiainen
- Kyllä
- Minimarket hotellissa
- Kyllä
Etäisyydet
Etäisyys rannalle tarkoittaa etäisyyttä Playa Doradalle.
- Ostoksille
- 1.6 km
- Minimarket
- 1.6 km
- Keskustaan
- 1.6 km
- Lentokentälle
- 28 km
Ranta
- Rannalle (etäisyys max.)
- 1.7 km
Uima-allas
- Ulkouima-allas
- Kyllä
- Lastenallas
- Kyllä
- Erillinen lastenallas
- Kyllä
- Uima-allas
- Kyllä
Rentoutuminen
- Spa
- Kyllä
- Maksuton sisäänpääsy spa/wellness-osastolle
- Ei
- Hierontaa
- Kyllä
- Sauna
- Kyllä
- Hamam
- Kyllä
- Span ikäraja
- 18
Viihde
- Viihdeohjelmaa aikuisille
- Kyllä
- Viihdeohjelmaa lapsille
- Kyllä
Urheilu
Osa urheilusta lisämaksusta.
- Kuntosali
- Kyllä
- Kuntosalin ikäraja
- 18
- Tenniskenttä
- Kyllä
- Rantalentopallo
- Kyllä
- Biljardi
- Kyllä
Lapset ja nuoret
Kansainvälinen lastenkerho 4–12-vuotiaille lapsille.
- Kansainvälinen lastenkerho
- Kyllä
Palvelumme: TUI-sovellus ympäri vuorokauden
- Aikavälillä 2025-10-20 - 2026-04-14
Palvelu TUI-sovelluksessa
TUI-sovellus on kätevin tapa saada yhteys TUIn oppaisiin – juuri silloin kun itse haluat, kellon ympäri. Sovelluksen Kysy oppailta -osiossa voit lähettää viestejä suomeksi ja vastaukset saat nopeasti, sekä ennen lomaa että sen aikana. Oppaat auttavat sinua varaamaan retkiä ja vuokraamaan auton, jakavat ravintolavinkkejä ja kertovat, mistä löydät kohteen parhaat ostospaikat tai hienoimmat rannat. Ja tietysti he ovat apunasi myös kaikissa käytännön asioissa – jotta sinulla olisi mukava ja rentouttava loma. Tavoitat oppaat kiireellisissä tapauksissa myös puhelimitse kellon ympäri.
Matkustaminen hotellille
Lentoaika
Suora lento Helsingistä Lanzarotelle n. 6 t 30 min.
Kohteeseen on tarjolla useita eri lentovaihtoehtoja.
Lentoajan näet varausvaiheessa.
Matka lentokentältä
Matka Lanzaroten lentokentältä (ACE) kestää noin 45 min. Varausvaiheessa näet saatavilla olevat kuljetusvaihtoehdot. Voit varata kuljetuksen myös kirjautumalla myTUI-tilillesi, kun varaus on tehty. Lue lisää lentokenttäkuljetuksesta »
Etäisyydet
Etäisyys rannalle tarkoittaa etäisyyttä Playa Doradalle.
- Ostoksille
- 1.6 km
- Minimarket
- 1.6 km
- Keskustaan
- 1.6 km
- Lentokentälle
- 28 km
Ranta
- Rannalle (etäisyys max.)
- 1.7 km
Asiakasarviot
Maaliskuussa 2025 koettua
- 24.03.2025
Tropical Island
- 10.02.2025
Matka-arvostelu
- 27.01.2025
Rauhallinen hotelli laidalla
- 27.01.2025
Vehreät piha-alueet
- 27.01.2025
Tropical Island
- 27.01.2025
Koko seurue oksensi muutaman päivän, söimme all inclusivessa.
Playa Blanca
- 20.01.2025
Hyvä hotelli, hyvällä paikalla
- 20.01.2025
THB Tropical Island, Lanzarote
- 13.01.2025
Ruoka all inclusivella oli ihan hyvää ja vaihteluakin oli. Iso hotellialue joten kävelemään joutui paljon mutta se ei syömisen ja löhöilyn lisäksi haitannut, päinvastoin. Pääaltaassa oli tähän aikaan jäätävän kylmä vesi, mutta hotellihuoneiden läheisyydessä oli lämmitettävät altaat, missä sitten loppuajan vietimmekin. Siellä oli myös aina hyvin tilaa aurinkotuoleissa. ”Rantabulevardi” kauppoineen n. 15 minuutin kävelymatkan päässä josta löytyi muutamia kauppoja ja ravintoloita.
Kaikenkaikkiaan tykkäsimme paikasta!
Hyvä lapsiperheelle
- 13.01.2025
Palvelu oli muiden osalta hyvää paitsi respassa oltiin tosi haluttomia palvelemaan.
Hotelli oli jo aika kulunut kaikilta osin mutta ajoi asiansa
Ilmat tosi hyvät eikä tuullut kuin lähtö päivänä
Hotelli alue tosi iso ja alkuun tuntui vähän sekavalta mutta nopeasti oppi tuntemaan alueen.
Alueella varmaan 14 uima allasta käytössä ja moni vielä lämmitettyjä.
Osassa meidän huoneista oli todella paljon muurahaisia huoneessa.
lisävuode oli sohva joka oli aika epämiellyttävä.
Kauppoihin ja rannalle oli lyhyt kävelymatka