Grand Hotel Ortigia

  • Syrakusa, Sisilia, Italia

Hotelliesittely

  • 5*
    Paikallinen luokitus

Historiallinen hotelli Ortigiassa

Grand Hotel Ortigiassa asut meren äärellä historiallisessa rakennuksessa Syrakusan vanhimmalla alueella, Ortigiassa. Hotellin huoneet on sissutettu klassiseen tyyliin. Ravintolassa tarjoillaan italialaisia ​​erikoisuuksia ja terassilta avautuvat kauniit merinäköalat.

Hotellin ympärillä on Ortigian kapeita mukulakivikatuja, barokkityylisiä rakennuksia ja vaikuttava Duomo di Siracusa -katedraali.

Hotellilla on:

  • Ravintola
  • Baari
  • WiFi
  • 24 h vastaanotto
  • Ilmastointi

Kaikissa huoneissa on:

  • Kylpy/suihku ja wc

Osa huoneista on varattavissa useammalle hengelle, esim. kahden hengen hotellihuone kolmelle. Lisähenkilöllä/lisähenkilöillä on tällöin lisävuoteena esim. kokoontaitettava vuode tai vuodesohva.

Käytämme hotellin omia nimityksiä eri huonetyypeille.

Lyhyesti hotellista

Rannalle
500 m
Ulkouima-allas
Kyllä
Matka lentokentältä
1 t

Keskilämpötila Syrakusa

Uima-allas

uima-altaita
1
ulkoallas
Kyllä

Ranta

Rannalle
500 m

Ruoka ja juoma

baari
1
ravintoloita
1

Urheilu

aerobic
Kyllä
tenniskenttä
Kyllä
kuntosali
Kyllä
pyörävuokraus
Kyllä
melonta
Kyllä
banaanivene
Kyllä
purjelautailu
Kyllä
sukellus
Kyllä
polkuvene
Kyllä

Lapset ja nuoret

lastenhoito
Kyllä

Rentoutuminen

sauna
1
hieronta
Kyllä
poreallas
Kyllä

Tärkeä tietää

kerroksia
3
huoneita
58
rakennusvuosi
1890
ilmastointi
Kyllä
sisäänkirjautuminen
16:00
huoneen luovutus
12:00
tallelokero
Kyllä
huonepalvelu
Kyllä
WiFi, hotellissa
Kyllä
hissi
Kyllä
Paikallinen luokitus
*****

Huoneet

parveke tai terassi
Kyllä
kylpyamme
Kyllä
parivuode
Kyllä
hiustenkuivain
Kyllä
lämmitys
Kyllä
minibaari
Kyllä
tallelokero
Kyllä
suihku
Kyllä
TV
Kyllä

Yhteystiedot

Puhelin
+390931464600
Osoite
Viale Mazzini 12, 96100, Siracusa, Italy

Etäisyydet

Juna-asemalle
1,5 km

  • Aikavälillä 2025-05-01 - 2026-04-30

Palvelu TUI-sovelluksessa

TUI-sovellus on kätevin tapa saada yhteys TUIn oppaisiin – juuri silloin kun itse haluat, kellon ympäri. Sovelluksen Kysy oppailta -osiossa voit lähettää viestejä suomeksi ja vastaukset saat nopeasti, sekä ennen lomaa että sen aikana. Oppaat auttavat sinua varaamaan retkiä ja vuokraamaan auton, jakavat ravintolavinkkejä ja kertovat, mistä löydät kohteen parhaat ostospaikat tai hienoimmat rannat. Ja tietysti he ovat apunasi myös kaikissa käytännön asioissa – jotta sinulla olisi mukava ja rentouttava loma. Tavoitat oppaat kiireellisissä tapauksissa myös puhelimitse kellon ympäri.

Matkustaminen hotellille

Lentoaika

Suora lento Helsingistä Sisiliaan n. 4 t.

Kohteeseen on tarjolla useita eri lentovaihtoehtoja. Lentoajan näet varausvaiheessa.

Matka lentokentältä

Matka Catania-Fontanarossan lentokentältä (CTA) kestää noin 1 tunti. Varausvaiheessa näet saatavilla olevat kuljetusvaihtoehdot. Voit varata kuljetukset myös kirjautumalla myTUI-tilillesi, kun olet tehnyt varauksen.

Lue lisää lentokenttäkuljetuksesta »

Ranta

Rannalle
500 m

Etäisyydet

Juna-asemalle
1,5 km