The Fives Beach Hotel & Residences

Hotelliesittely

  • 5*
    Paikallinen luokitus
  • WiFi

Lomaparatiisi rannalla

The Fives Beach Hotel & Residences on tasokas hotelli meren äärellä, hieman Playa del Carmenin ulkopuolella. Hintaan sisältyvään All Inclusiveen kuuluu 9 ravintolaa, 4 gourmet corneria, 6 baaria ja 5 uima-allasta! Tämä lomaparatiisi sopii perheille, pareille ja kaveriporukoille.

Hotellissa on mm. tilavia sviittejä kahdeksalle.

Viisi uima-allasta ja pieni laituri

Suurimmat altaat aurinkotuoleineen ja WIFI-alueineen sijaitsevat hotellirakennusten välissä. Yksi suosituimmista altaista löytyy aivan rannan ääreltä. Allasalueelta, jolla on myös useita ravintoloita, avautuu kaunis näkymä merelle. Kun laskeudut alas aurinkoterassilta, voit tuntea lämpimän hiekan varpaissasi. Rannalla on myös hotellin pieni laituri.

Ruokaa ja juomaa jokaiseen hetkeen

Yhdeksän ravintolaa tarjoaa mukavasti vaihtelua loman aterioihin. Ravintoloissa on erilaisia teemoja ja niihin on saatu inspiraatiota maailman eri kolkkien keittiöistä. Valitse itse mitä haluat syödä – kaikki sisältyy hintaan!

Tilaa baarista virkistävä tuorepuristettu mehu tai poikkea suositussa Gin-baarissa, jonka kaikissa drinkeissä pääraaka-aineena on tietysti gin.

  • Huoneita : 577

Lyhyesti hotellista

Rannalle
100 m - 500 m
Ulkouima-allas/Lastenallas
Kyllä/Kyllä
Keskustaan/Ostoksille
10 km/10 km
Ravintola/Baari
Kyllä/Kyllä
Matka lentokentältä
n. 1 t

Keskilämpötila i Playa del Carmen

Yhteystiedot

Osoite
Fraccionamiento El Limonar, Xcalacoco, Playa del Carmen, Quintana Roo, Mexico C.P. 77710
Puhelin
+52 -984 877 2750

Tärkeä tietää

Hotelin entinen nimi oli Azul Beach Resort The Fives Playa Del Carmen.

Hotellialueella on myös lomaosakkeita, tämän vuoksi ruokalistoilla on hinnat näkyvissä. Nämä eivät kuitenkaan koske All Inclusive -asiakkaita.

Maksuton WiFi hotellin tietyillä alueilla ja huoneissa/sviiteissä.

Nopeampi yhteys lisämaksusta.

Vastaanotto avoinna ympäri vuorokauden
Kyllä
Paikallinen luokitus
5
Rakennettu
2008
Uudistettu
2017
Huoneita
577
Jännite
110
Adapteria tarvitaan
Kyllä
American Express
Kyllä
MasterCard
Kyllä
Visa
Kyllä
Alue
Lomahotellialue
Pysäköinti
Kyllä
WiFi
Kyllä
Melutaso
Ajoittain häiritsevää
Liikenne
Paikallisliikennettä

Huoneet

WiFi
Kyllä
Kahden hengen hotellihuone
45 m2
Tallelokero
Kyllä
Maksuton tallelokero
Kyllä
Ilmastointi
Kyllä
Maksuton ilmastointi
Kyllä
Minibaari
Kyllä
Huonepalvelu
Kyllä
Siivous
7 pv/vk
Hiustenkuivain
Kyllä
Kahvinkeitin
Kyllä
TV
Kyllä
Puhelin
Kyllä
Kylpy/suihku ja wc
Kyllä

Vuoteet

Parivuode
200x200 cm
Grand lit, koko
120x190 cm
Parivuode
Kyllä
Grand lit
Kyllä

Ruoka ja juoma

All Inclusive

Aamiainen, lounas ja päivällinen noutopöydästä ruokajuomineen (paikalliset viinit, oluet, virvoitusjuomat tai vesi). Paikallisia alkoholijuomia, viiniä, olutta, virvoitusjuomia sekä kivennäisvettä, baaritarjoilu klo 10.00–01.00. (tietyissä baareissa / tiettyinä aikoina).

Aamiainen klo 6.30–12.00. Lounas klo 12.00–17.00. Päivällinen klo 17.00–22.30.

Neljä gourmet corneria, joissa tarjoillaan välipalaa klo 11.00–17.00.

Yhdeksän teemaravintolaa (mm. thaimaalainen, italialainen, grilliravintola ja meksikolainen), joissa päivällinen sisältyy All Inclusiveen.

Urheilu ja viihde Tennis, sup-lautoja, kajakkeja, snorkliusvarusteita, kuntosali. Viihdeohjelmaa viikon jokaisena iltana. Kansainvälinen lastenkerho 4–12-vuotiaille, päivittäinen ohjelma. Nuorten kerho 13–17-vuotiaille, mm. pöytäjalkapalloa, pelinurkkaus jossa Xbox ja Wii sekä elokuvia.

Azulito Playhousessa aktiviteetteja pienemmille lapsille sekä lastenallas.

Huomioitavaa Pukeutuminen päivälliselle: miehillä pitkät housut.

All Inclusiven sisältö ja aukioloajat saattavat muuttua kauden aikana. Muutokset ovat mahdollisia esimerkiksi lomakauden alussa ja lopussa, tai alhaisen kävijämäärän vuoksi.

Moottorikäyttöiset vesiurheiluvälineet lisämaksusta.

All Inclusive on voimassa hotellilta lähtöön saakka.

Buffetravintoloita
9
Ravintola
Kyllä
Baari
Kyllä
Baareja
6
Allasbaari
Kyllä
Snackbaari
Kyllä
All Inclusive
Kyllä

Etäisyydet

Lentokenttäbussille
10 m
Tavarat kannetaan hotellille
Kyllä
Bussipysäkille
10 km
Ostoksille
10 km
Minimarket
10 km
Keskustaan
10 km
Pankkiautomaatille
50 m

Ranta

Hotellirannalla on jonkin verran kiviä ja koralleja, parempi ranta on n. 500 m päässä.

Rannalle (etäisyys min.)
100 m
Rannalle (etäisyys max.)
500 m
Rannan tyyppi
Hiekkaranta

Uima-allas

Ulkouima-allas
Kyllä
Sisäuima-allas
Kyllä
Lastenallas
Kyllä
Erillinen lastenallas
Kyllä
Lastenaltaan syvyys
45 cm
Uima-allas
Kyllä
Makea vesi
Kyllä
Altaan pituus
22 m
Altaan leveys
30 m
Allaspyyhkeet
Kyllä
Jacuzzi
Kyllä

Rentoutuminen

Spa
Kyllä
Hierontaa
Kyllä
Kampaamo
Kyllä
Sauna
Kyllä

Urheilu

Kuntosali
Ei
Kuntoilutila
Kyllä
Tenniskenttä
Kyllä

Lapset ja nuoret

Kansainvälinen lastenkerho
Kyllä
Lastensänky/pinnasänky (alle 2-v.)
Kyllä
Syöttötuoli huoneistossa
Kyllä
Syöttötuoli ravintolassa
Kyllä
Leikkipaikka
Kyllä
Leikkipaikka ulkona
Kyllä

Liikuntarajoitteiset

Rakennuksia
13
Kerroksia matalimmassa rakennuksessa
1
Kerroksia korkeimmassa rakennuksessa
3
Hissi
Kyllä
Hotellihuoneen ovi (leveys)
80 cm
Makuuhuoneen ovi (leveys)
80 cm
Kylpyhuoneen ovi (leveys)
76 cm

Palvelumme: TUI-sovellus ympäri vuorokauden

  • Aikavälillä 2025-05-01 - 2025-11-01

Palvelu TUI-sovelluksessa

TUI-sovellus on kätevin tapa saada yhteys TUIn oppaisiin – juuri silloin kun itse haluat, kellon ympäri. Sovelluksen Kysy oppailta -osiossa voit lähettää viestejä suomeksi ja vastaukset saat nopeasti, sekä ennen lomaa että sen aikana. Oppaat auttavat sinua varaamaan retkiä ja vuokraamaan auton, jakavat ravintolavinkkejä ja kertovat, mistä löydät kohteen parhaat ostospaikat tai hienoimmat rannat. Ja tietysti he ovat apunasi myös kaikissa käytännön asioissa – jotta sinulla olisi mukava ja rentouttava loma. Tavoitat oppaat kiireellisissä tapauksissa myös puhelimitse kellon ympäri.

Palvelumme: TUI-oppaat hotellilla ja TUI-sovellus ympäri vuorokauden

  • Aikavälillä 2024-11-01 - 2025-05-01
  • Aikavälillä 2025-11-01 - 2026-05-01

Tapaa TUIn oppaat hotellilla

Kansainvälinen opastiimimme on tavattavissa hotellilla vähintään muutaman kerran viikossa. Oppaat auttavat sinua varaamaan retkiä ja vuokraamaan auton, jakavat ravintolavinkkejä ja kertovat, mistä löydät kohteen parhaat ostospaikat ja hienoimmat rannat. Ja tietysti he ovat apunasi myös kaikissa käytännön asioissa – jotta sinulla olisi mukava ja rentouttava loma.

Palvelu TUI-sovelluksessa ympäri vuorokauden

TUI-sovellus on kätevin tapa saada yhteys TUIn oppaisiin – juuri silloin kun itse haluat. Sovelluksen Kysy oppailta -osiossa voit lähettää viestejä suomeksi ja vastaukset saat nopeasti, sekä ennen lomaa että sen aikana. Tavoitat oppaat kiireellisissä tapauksissa myös puhelimitse kellon ympäri.

Matkustaminen hotellille

Lentoaika

Lentoaika riippuu valitsemistasi lennoista. Varausvaiheessa näet, mitä lentoja on saatavilla.

Talvikaudella 2024/25 lentoaika Helsingistä Cancuniin suoralla tilauslennolla on noin 12 tuntia.

Voit myös varata reittilennon yhdellä tai useammalla välilaskulla, jolloin matkustusaika vaihtelee.

Lopullisen lentoajan näet varausvaiheessa.

Matka lentokentältä

Matka Cancún International Airport (CUN) -lentokentältä kestää noin 1 tunti.Varausvaiheessa näet saatavilla olevat kuljetusvaihtoehdot. Voit varata kuljetukset myös kirjautumalla myTUI-tilillesi, kun olet tehnyt varauksen.

Lue lisää lentokenttäkuljetuksesta »

Etäisyydet

Lentokenttäbussille
10 m
Tavarat kannetaan hotellille
Kyllä
Bussipysäkille
10 km
Ostoksille
10 km
Minimarket
10 km
Keskustaan
10 km
Pankkiautomaatille
50 m

Ranta

Hotellirannalla on jonkin verran kiviä ja koralleja, parempi ranta on n. 500 m päässä.

Rannalle (etäisyys min.)
100 m
Rannalle (etäisyys max.)
500 m
Rannan tyyppi
Hiekkaranta

Asiakasarviot

TUIn asiakasarviot

7.6 / 10

58 Asiakasarviota
  • Siivous
    8.3 / 10
  • Ruoka
    8 / 10
  • Uima-allas ja allasalue
    8.3 / 10
  • Hotellipalvelu
    8.4 / 10
  • Huone
    7 / 10

Päivitetty: 24.01.2025

>

Luontoihmisen hotelli

  • 9 / 10
Luontoihmisen paratiisi. Siistit, mangrovemetsän keskellä olevat upeat allasalueet ja pihapiirit, joiden keskellä eläimet kuten apinat, nenäkarhut (coatit), liskot ja isopakat jne. kulkivat sujuvasti ihmisistä välittämättä. Ravintolatarjonta ja ruoka erittäin hyvää. Palvelu erinomaista.
>

Fives

  • 7 / 10
Musiikki hotellin altailla todella äänekästä.
>

Odotukset The Fives Beach hotellista toteutuivat yli odotusten

  • 10 / 10
Hotelli todellakin ylitti odotuksemme. Iso hotellikompleksi, tuntui kuin olisimme asuneet pienessä "kylässä". Paljon hyviä vaihtoehtoja ruokailuun. Myös juomatarjoilu oli hyvä. Kaunis hotellialue vehreine puutarhoineen, siististi hoidettu. Hotellin henkilökunta erittäin ystävällisiä ja iloisia, oli sitten kyse tarjoilijasta, puutarhan hoitajasta, siivoojasta, kaikki hymyilivät, ja tunsimme olevamme tervetulleita kohteeseen.
Erityisesti hotellin vanhempi puoli (meillä huoneet) oli erittäin kaunis ja siisti. Hotellin uima-altailla musiikki soi välillä liian kovaa. Meren läheisyydessä olevalla uima-allasalueella samaa jumputtavaa musiikkia läpi päivän ja päivästä toiseen.

Ravintoloiden ruoka oli erittäin hyvää, myös buffassa, jossa ruokaa eri teemoin. Italialainen ravintola ehdottomasti laadukkain.
Haasteita saada pöytä ala carte ravintoloista, kun ei voinut tehdä etukäteen pöytävarausta, tästä aiheutui ikävää ja välillä turhaa jonottamista. Hotellin ruokaravintoloissa oli kylmä, villatakki oli tarpeen.

Aurinkotuolien varaaminen pyyhkeillä erittäin ikävää, ensimmäiset varaajat olivat liikkeellä jo ennen auringon nousua.
>

Hotelli majoitus Meksiko Playa del Carmen

  • 9 / 10
Meitä oli 3 pariskuntaa ja olimme laittaneet etukäteen Tuille viestin että saisimme majoituksen lähekkäin. Kuitenkin perillä kohteessa 2 pariskuntaa sai kivasta villasta huoneet ja meidät laitettiin parkkipaikan viereiseen villaan, jossa näkymä oli pusikkoon sekä parkkipaikalle vinosti. Varmaan ymmärrätte että meille ei kiva, kun meidän ystävät kuitenkin sijoitettiin allasnäkymällä olevaan villaan! Tästä kävimme 3 päivää Tuin kanssa keskustelua, ja viimein 3 vrk jälkeen pääsimme samaan taloon penthouseen maksamalla 800 dollaria lisää. Hyvityksenä Tui maksoi meille 100€ lahjakortin. Tästä jäi ********** maku, miten majoitukset oli laitettu! T. Ismo & Sari Hirvelä
>

Meksiko/Fives beach Htl

  • 9 / 10
kuten jo aiemmin mainitsit kaunis hotellialue, puhdas ja hyvin huollettu, hyvää ruokaa, ihana henkilökunta
>

Upea paikka, lähes täydellinen lomaviikko

  • 9 / 10
Kerroin jä alussa, kun en tiennyt mitä myöhemmin kysytään.

Seuraavaan kysymykseen kommentti, että ei tuota kaikkea kirjoittamaani tarvitse suinkaan julkaista.
>

Meksikon reissu koko perheen kanssa

  • 9 / 10
Hyvä valinta lapsiperheille tai aikuisten kesken matkaaville. Hotellin sijainti hyvä. Hiekkaranta huono, altaat hyvät.
Meriheinää paljon jo helmikuussa. Jos mereen haluaa uimaan niin Isla Murejeres on paikka missä heinää ei ole.
>

Siskon kanssa reissussa

  • 10 / 10
Hotelli oli siisti ja mukavan suuri. Huone tilava. Miinuksena kaikki pistorasiat eivät toimineet, eivätkä valokatkaisijat. Huoneessa ei ollut isoa oeiliä, vain vessan pieni peili.
Ruokailupaikkoja oli monipuolisesti, ei tarvinnut samaa buffettia käyttää koko ajan. Miinuksena että ruoka oli hieman mautonta.
Henkilökunta oli iloista ja palvelualtista, kunhan muisti tipata.