Ocean Blue & Sand

  • Punta Cana, Dominikaaninen tasavalta
  • Plus

Hotelliesittely

  • 5*
    Paikallinen luokitus
  • WiFi

All Inclusive ympäri vuorokauden Bavaro-rannan äärellä

Ocean Blue & Sand sijaitsee pitkällä, liidunvalkealla Bavaro-rannalla. All Inclusive -hotellissa on spa, urheilua ja muita aktiviteetteja tarjolla kaikenikäisille. Rentoudu rannalla tai virkistäydy hotellin uima-altailla. Täydellinen valinta, kun kaipaat aktiviteetteja sekä viihdeohjelmaa lomallesi.

Keskellä hotellia sijaitsee allasalue, jossa on kaksi suurta uima-allasta sekä kaksi lastenallasta. Hotellin edustalla on upea Bavaro-ranta, jolla on aurinkotuoleja- ja varjoja.

Urheilua, kuntoilua ja viihdeohjelmaa

Sinulle, joka haluat olla aktiivinen lomallasi, on hotellilla tarjolla seuraavia urheilulajeja

  • Kuntosali, tai chi- ja venytystunteja
  • Vesijumppa ja rantalentopallo
  • Tenniskenttä
  • PADI sukelluskeskus lähellä golfkenttää
  • Pelejä ja kilpailuja allasalueen läheisyydessä joka päivä

Lisäksi hotellilla on kansainvälisiä lastenkerhoja, leikkipaikka sekä minidisco.

Spa ja All Inclusive

Ympäri vuorokauden voimassaolevaan All Inclusiveen sisältyy useat ravintolat suurine noutopöytineen, joissa tarjolla on muun muassa italialaisia ja meksikolaisia ruokia sekä Fine Dining. Lisäksi hotellilla on useita baareja, joista kaksi sijaitsee allasalueen vieressä ja osa rannalla. Täällä on myös suuri spa.

Iltaisin järjestetään iltaohjemaa ja livemusiikkiesityksiä.

.

  • Huoneita : 708

Lyhyesti hotellista

Rannalle
200 m - 600 m
Ulkouima-allas/Lastenallas
Kyllä/Kyllä
Keskustaan/Ostoksille
12 km/2 km
Ravintola/Baari
Kyllä/Kyllä
Matka lentokentältä
n. 30 min

Keskilämpötila i Punta Cana

Yhteystiedot

Osoite
Arena Gorda sn. Playa Bavaro, Dominican Republic
Puhelin
+809 -476 2326

Tärkeä tietää

Opiskelijoiden lomakausi (Spring Break) tuo kohteeseen paljon nuorisoa Yhdysvalloista ja Kanadasta helmikuusta huhtikuun alkuun. Nuorison juhlinta saattaa olla erittäin häiritsevää.

Maksuton WiFi koko hotellin alueella, myös huoneissa.

Vastaanotto avoinna ympäri vuorokauden
Kyllä
Paikallinen luokitus
*****
Rakennettu
2005
Uudistettu
2016
Huoneita
708
Huoneistoja
0
Jännite
110
Adapteria tarvitaan
Kyllä
American Express
Kyllä
MasterCard
Kyllä
Visa
Kyllä
Alue
Lomahotellialue
Pysäköinti
Kyllä
WiFi
Kyllä
Maksuton WiFi yleisissä tiloissa
Kyllä
Maksuton WiFi huoneissa/huoneistoissa
Kyllä
Liikenne
Paikallisliikennettä

Huoneet

WiFi
Kyllä
Kahden hengen hotellihuone
53 m2
Yhden hengen huone
53 m2
Tallelokero
Kyllä
Maksuton tallelokero
Kyllä
Ilmastointi
Kyllä
Ilmastointi lisämaksusta
Kyllä
Ilmastointi käytettävissä ajalla:
1/1-31/12
Kattotuuletin
Kyllä
Minibaari
Kyllä
Jääkaappi
Kyllä
Huonepalvelu
Kyllä
Siivous
7 pv/vk
Hiustenkuivain
Kyllä
Kahvinkeitin
Kyllä
TV
Kyllä
Puhelin
Kyllä
Suihku/wc
Kyllä
Kylpy/suihku ja wc
Kyllä

Vuoteet

Parivuode
150x200 cm
Yhden hengen vuode, koko
200x200 cm
Parivuode
Kyllä
Yhden hengen vuode
Kyllä

Ruoka ja juoma

All Inclusive

Aamiainen, lounas ja päivällinen noutopöydästä ruokajuomineen (paikalliset viinit, oluet, virvoitusjuomat tai vesi). Paikallisia alkoholijuomia, viiniä, olutta, virvoitusjuomia sekä kivennäisvettä, baaritarjoilu ympäri vuorokauden (tietyissä baareissa / tiettyinä aikoina).

**El Carey & La Tortuga ** Buffetravintola, aamiainen klo 06.30-10.30, lounas klo 12.00-15.00 ja päivällinen klo 18.30-22.30.

Villa Marina

Lounasbuffet klo 12.00-17.30

À la carte-ravintolat ja Fine Dining

Hotellissa on useita à la carte -ravintoloita ja ylellisiä Fine Dining -ravintoloita. Neljässä à la carte -ravintolassa (joista yksi on vain aikuisille) voit ruokailla rajattomasti ja kolmessa Fine Dining -ravintolassa voi vierailla yhden kerran viikon aikana, varaus tehtävä.

  • Blue Moon – ranskalainen menu (vain aikuisille)
  • Margarita – meksikolainen menu
  • Il Mascherati Di Venezia – italialainen menu
  • El Bodegon – steak house (Fine Dining)
  • Route 66 – amerikkalainen menu
  • Sensai – japanilainen menu (Fine Dining)
  • Villa Marina – buffetravintola rannalla ja show cookingia(Fine Dining)

Baarit ja kahvilat

  • Mike's coffee – kahvilabaari
  •   Las Palmeras – swim up -baari
    
  •   El Cocotal –  allasbaari
    
  • Sport Bar
  • Wave Disco baari
  • Luna Bar
  •   La Cana Bar – sijainti Villa Marina -ravintoassa
    
  •   Tortuga Carey Bar – sijaitsee ravintola El Carey & La Tortugassa
    
  •   Bar Arenal –  rantabaari
    
  •   Piano Lounge Bar
    
  •   Lobby Bar
    

Huomioitavaa All Inclusiven saattaa muuttua kauden aikana. Ravintoloiden ja baarien aukioloajat ilmoitetaan saapumisen yhteydessä. Jotkut aktiviteetit sisältyvät tiettyinä aikoina. À la carte -ravintola Blue Moon toivottaa tervetulleeksi kaikki yli 18-vuotiaat.

Buffetravintoloita
2
Ravintola
Kyllä
Baari
Kyllä
A la carte -ravintoloita
6
Baareja
12
Allasbaari
Kyllä
Snackbaari
Kyllä
Aamiainen
Amerikkalainen, Buffet, Englantilainen, Mannermainen
Lounas
Buffet
Päivällinen
Buffet
All Inclusive
Kyllä
Pukukoodi päivälliselle
Kyllä
Pukukoodi
Ei uima-asuja
Minimarket hotellissa
Kyllä

Etäisyydet

Tavarat kannetaan hotellille
Kyllä
Ostoksille
2 km
Minimarket
8 km
Keskustaan
12 km
Pankkiautomaatille
10 m

Ranta

Rannalle (etäisyys min.)
200 m
Rannalle (etäisyys max.)
600 m
Rannan tyyppi
Hiekkaranta, Koralliranta

Uima-allas

Ulkouima-allas
Kyllä
Lastenallas
Kyllä
Erillinen lastenallas
Kyllä
Lastenallas osana pääallasta
Kyllä
Uima-allas
Kyllä
Makea vesi
Kyllä
Altaan pituus
70 m
Altaan leveys
35 m
Altaan koko
210 m2
Allaspyyhkeet
Kyllä
Jacuzzi
Kyllä

Rentoutuminen

Spa
Kyllä
Hierontaa
Kyllä
Kampaamo
Kyllä
Sauna
Kyllä

Viihde

Yökerho
Kyllä

Urheilu

Kuntosali
Kyllä
Kuntoilutila
Kyllä
Tenniskenttä
Kyllä

Lapset ja nuoret

Kansainvälinen lastenkerho
Kyllä
Lastensänky/pinnasänky (alle 2-v.)
Kyllä
Syöttötuoli ravintolassa
Kyllä
Leikkipaikka
Kyllä
Leikkipaikka ulkona
Kyllä
Leikkitila
Kyllä

Liikuntarajoitteiset

Rakennuksia
10
Kerroksia matalimmassa rakennuksessa
2
Kerroksia korkeimmassa rakennuksessa
3
Hissi
Ei
Hotellialue sopii pyörätuolilla liikkuvalle
Kyllä
Liikuntarajoitteisille sopivia huoneita/huoneistoja
4
Luiska vastaanottoon
Kyllä
Hotellihuoneen ovi (leveys)
90 cm
Makuuhuoneen ovi (leveys)
84 cm
Kylpyhuoneen ovi (leveys)
84 cm
Luiska allasalueelle
Kyllä

Palvelumme: TUI-oppaat hotellilla ja TUI-sovellus ympäri vuorokauden

  • Aikavälillä 2024-11-01 - 2025-05-01
  • Aikavälillä 2025-11-01 - 2026-05-01

Tapaa TUIn oppaat hotellilla

Kansainvälinen opastiimimme on tavattavissa hotellilla vähintään muutaman kerran viikossa. Oppaat auttavat sinua varaamaan retkiä ja vuokraamaan auton, jakavat ravintolavinkkejä ja kertovat, mistä löydät kohteen parhaat ostospaikat ja hienoimmat rannat. Ja tietysti he ovat apunasi myös kaikissa käytännön asioissa – jotta sinulla olisi mukava ja rentouttava loma.

Palvelu TUI-sovelluksessa ympäri vuorokauden

TUI-sovellus on kätevin tapa saada yhteys TUIn oppaisiin – juuri silloin kun itse haluat. Sovelluksen Kysy oppailta -osiossa voit lähettää viestejä suomeksi ja vastaukset saat nopeasti, sekä ennen lomaa että sen aikana. Tavoitat oppaat kiireellisissä tapauksissa myös puhelimitse kellon ympäri.

Matkustaminen hotellille

Lentoaika

Lentoaika riippuu valitsemastasi lennosta. Kohteeseen on tarjolla reittilentoja yhdellä tai useammalla välilaskulla.

Matka lentokentältä

Kuljetus Punta Cana International Airport (PUJ) -lentokentältä kestää noin 30 minuuttia. Varausvaiheessa näet saatavilla olevat kuljetusvaihtoehdot. Voit varata kuljetukset myös kirjautumalla myTUI-tilillesi, kun olet tehnyt varauksen.

Lue lisää lentokenttäkuljetuksesta »

Etäisyydet

Tavarat kannetaan hotellille
Kyllä
Ostoksille
2 km
Minimarket
8 km
Keskustaan
12 km
Pankkiautomaatille
10 m

Ranta

Rannalle (etäisyys min.)
200 m
Rannalle (etäisyys max.)
600 m
Rannan tyyppi
Hiekkaranta, Koralliranta

Asiakasarviot

>

Punta Cana

  • 7 / 10
Hotellin yleisvaikutelma on siisti. Puutarhasta pidetään hyvää huolta ja värikkäät talot olivat kauniit ja hotellialue vaikutti kuin pieneltä söpöltä kylältä. Uima-altaat kivan kokoisia. Kokonaisuus ok.

Hotelli kaipaa kohtapuolin remontointia ja/tai päivitystä. Meidän loman aikana ilmastointi korjattiin kerran, wc oli kerran tukossa ja tuuletin korjattiin kerran. Uima-altaan kaakelointi on jo alkanut irtoilla ja paloja irtosi meidänkin uidessa. Nämä eivät kuitenkaan vienee lomatunnelmaa.

TUIhin olemme kaikin puolin tyytyväisiä.

Hotellin ravintolat olivat suurin miinus loman aikana. Tarjontaa oli kyllä runsaasti. Steakhouse oli ihan pohjanoteeraus. Ensinnäkin paikan varaaminen oli aivan naurettavan työlästä, mutta ruoka oli todella huonoa. Valitsimme listalta New York steakin ja saimme eteen jonkun lihanpalan ja muutamat ranskalaiset rasvaisella pannulla. Liha oli aivan raaka ja kun pyysimme ettäsaisimme toisen niin takaisin tuotiin sama pihvi enemmän paistettuna. Ateria jäi kesken.

Sensai, japanilainen ravintola oli myös huono. Sama haaste varaamisen kanssa. Ilmeisesti tarkoitus oli että ravistola kokemus on jokin show and dinner tyyppinen, mutta siinä vaiheessa kun kokki alkoi heitellä paistettua munaa ihmisille, että ottavat kopin suullaan, emme ihan ymmärtäneet konseptia :). Japanilainen ravintola, johon sai jonottaa vuoroaan, koska piti olla ns parempi ravintola. Lopputulos japanilaisuus kaukana, musiikki Queeniä, ruokaa heitellään ja pääruoka fried rice ja paistettua kanaa, lihaa ja scamppia.

Ravintoloista paras oli yllättävää kuitenkin buffet paikka. Koska meillä oli all inclusive odotuksemme ei ollut, että tällä lomalla tulemme kokemaan makuelämyksiä vaan saamme perusruokaa. Tämä kokemus täyttyi ja buffet oli positiivinen yllätys.

Jotenkin tuntui että ravintolassa oli henkilökuntaa paljon mutta silti mitään ei tahtonut tapahtua. Me olimme lomalla, joten sinänsä ei ollut kiire mihinkään, mutta silti olisimme ehkä odottaneet enemmän aktiivisuutta. Henkilökunta oli kyllä ravintoloissa erittäin ystävällistä, haasteet taisivat olla töiden organisoinnissa.

Erityisesti yksi asia jäi vaivaaman hotellilta. Siellä kaupattiin kansainvälistä Holiday Club tyyppistä pakettia/ investointia hotellin asiakkaille, joka ilmeisesti ei ihan täytä kaikkia kuluttajakaupan sääntöjä. Jotenkin tuntuu, että tämän tyyppinen kaupustelu ei kuuluisi TUIn valitsemien kumppaneiden valikoimaan.

TUIn järjestämät retket olivat todella hyviä. Kävimme Deep Sea Fishingissä, Santo Domingossa ja Sanoa Islandilla ja kaikki olivat todella hyviä. Ainoa asia jota olisimme toivoneet Santo Domingon retkellä oli enemmän tietoa Dominikaanisesta tasavallasta ja vähän siitä minkälaista paikallisten elämä on.

Kaiken kaikkiaan kuitenkin erittäin kiva loma oli ja rantamaisemat ja meri olivat aivan upeita. Kiitos.
>

Kiva hotelli, mutta pieniä puutteita...

  • 8 / 10
Siivous huoneissa oli vähän sinnepäin. Vettä ja pyyhkeitä sai kysellä usein.
Ilmastointi ei toiminut loppulomasta. Huone haisi homeelle vahvasti.
Hotellialue muuten kaunis ja kiva. Yleisillä alueilla puhdasta. Ruoka hyvää. Henkilökunta todella mukavaa sakkia.
>

Ocean Blue and Sand

  • 8 / 10
Kaikki tuli jo kerrottua. Saimme heti ensimmäisen tarjotun hotellihuoneen maatasolla vaihdettua yläkerroksenhuoneeseen. Alakerroksen huone oli homeessa, jonka jokainen altistunut huomaa heti kun astuu huoneeseen joka on homeessa.