Maa
Espanja
Playa de Palma houkuttelee sekä sijainnillaan että rannallaan. Asut yhdellä koko Mallorcan hienoimmista rannoista ja vain noin kymmenen kilometrin päässä Palman viehättävästä suurkaupungista. Huvielämä on täällä vilkasta koko kesän ajan. Hotellivalikoimassamme on useita RIU-hotelleja.
Playa de Palma tarjoaa täydelliset puitteet Mallorcan lomaan, mitä tulee ostospaikkoihin, vesiurheiluun, ravintoloihin ja omaleimaisesti sisustettuihin baareihin. Playa de Palman pitkän rantakadun varrella on paljon kahviloita, oluttupia ja jäätelöbaareja. Keskikesällä heinä-elokuussa Playa de Palma on erityisesti eurooppalaisen nuorison suosiossa, mikä näkyy luonnollisesti myös kohteen vilkkaassa iltaelämässä!
Palman ranta on ehdottomasti kaikkein upein ranta Palmanlahdella. Ranta on neljä kilometriä pitkä ja ulottuu naapurikohde El Arenaliin etelässä ja Ca'n Pastillaan pohjoisessa. Osa rannasta on rauhallisempaa aluetta, jossa on hyvin tilaa esimerkiksi hiekkalinnojen tekemiseen. Toinen ranta on vilkkaampi aina aurinkotuolien vuokrauksesta vesiurheiluun.
Noin kymmenen kilometrin päässä sijaitsee Mallorcan pääkaupunki Palma de Mallorca, jossa on laaja tarjonta aktiviteetteja museoista barokkipalatseihin, ostostarjontaa, tapasbaareja sekä yökerhoja. Paikallisbussilla pääset Palmaan kätevästi sekä päivä- että ilta-aikaan. Taksilla liikkuminen ei myöskään ole kovin kallista.
Haluatko löytää aivan omat suosikkipaikkasi Mallorcalla? Vuokraa auto ja lähde kiertelemään merenlahtia, viinitiloja ja vuoriston pikkukyliä. Hyvä vinkki rahan säästämiseksi ja ylimääräisen vaivan välttämiseksi on vuokrata auto yhdeksi tai useammaksi päiväksi kauttamme. Lue lisää autonvuokrauksesta Mallorcalla »
Tarjoamme Mallorcalle reittilentovaihtoehtoja ympäri vuoden, joustavin matkan pituuksin.
Suora lento Helsingistä Mallorcalle n. 4 t 5 min. Kohteeseen on tarjolla useita eri lentovaihtoehtoja. Lentoajan näet varausvaiheessa.
Matka Palma de Mallorcan (PMI) lentokentältä kestää noin 20 min. Varausvaiheessa näet saatavilla olevat kuljetusvaihtoehdot. Voit varata kuljetukset myös kirjautumalla myTUI-tilillesi, kun olet tehnyt varauksen.
Playa de Palmassa on pitkä hiekkaranta, joka ulottuu lähes koko matkan Palmasta Club Nauticoon. Rannan leveys vaihtelee ja se on suurimmaksi osaksi matalapohjainen. Rantaa myötäilee uusi, hieno rantakatu aina Palmaan asti. Playa de Palmassa kulkee matkailijoille tarkoitettu minijuna.
Ranta jakautuu useisiin eri vyöhykkeisiin, näitä numeroituja vyöhykkeitä kutsutaan nimellä banearios. Täällä on baareja ja ravintoloita, suihkuja ja wc. Suurin osa rannoista on matalapohjaisia.
Rannalla voi harrastaa monia vesiurheilulajeja kuten vesiskootterilla ajelua, vesihiihtoa tai varjoliitoa veneen perässä. PADI-sukelluskursseja järjestävä sukelluskoulu on.
Tennistä Son Verissä. Golfia, greenfee n. 120 e/18 reikää.
Vuokraa auto Playa de Palman lomallesi kätevästi kauttamme yhdeksi tai useammaksi päiväksi.
Rantakadun varrella on muutamia leikkipaikkoja. Ranta on matalapohjainen ja lapsiystävällinen.
Playa de Palmassa on laaja valikoima ravintoloita. Myös useita baareja, diskoja ja yökerhoja.
Kesäkaudella yöelämä on varsin vilkasta ja äänekästä Playa de Palmassa, jossa lukuisat yökerhot ja baarit ovat avoinna pikkutunneille saakka.
Parhaimmat ostosmahdollisuudet ovat Palmassa, n. 10 km päässä.
Kaupassa 1 litran vesipullo n. 1 e, virvoitusjuoma (33 cl) n. 1 e.
Ravintolassa Olut (33 cl) n. 2,30 e, kevyt lounas n. 10 e, päivällinen n. 18 e.
n. 11 600 asukasta.
Turistivero n. 2–4 e/hlö/yö maksetaan saavuttaessa hotellille. Vero koskee kaikkia 16 vuotta täyttäneitä.
Kaikilta hotellisivuiltamme löydät tietoa hotellin palveluista ja huoneista kohdasta ”Tietoa hotellista”. Mikäli hotellissa on liikuntaesteisille soveltuvia huoneita, löydät sieltä myös lisätietoja näistä huoneista.
Loman aikana tavoitat meidät ympäri vuorokauden. Voit ottaa yhteyttä TUI-sovelluksella, tekstiviestillä tai puhelimitse.
Euro (EUR).
Pankit ovat avoinna ma–pe klo 8.30–14.00. Pankkiautomaatteja on koko saarella.
Luottokortilla voi useimmiten maksaa kaupoissa ja ravintoloissa. American Expressillä ei voi nostaa rahaa.
Playa de Palmasta Palma de Mallorcan kaupunkiin n. 10 km, lentokentälle n. 5 km.
Palmaan kulkee busseja 10 minuutin välein. Bussit 15 ja 23 kulkevat 15 minuutin välein.
Taksi Palmaan ja keskustan katedraalille n. 33 e.
Katso täältä parhaat tarjouksemme. Löydä juuri sinulle sopiva loma ja hae inspiraatiota lomallesi aktiviteeteista ja elämyksistä.